Detaylar

Kategori Siyasi Liderler
Yayıncı Doğan Kitap
Liste Fiyatı 23.15
Format Kitap
Barkod 9786050913286
Yayın Tarihi 2013-02-20
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 388
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 140 X 230

Demokrasiye İnce Ayar


Öncesi ve sonrasıyla 28 Şubat süreci


Refahyol dönemindeki birtakım uygulamalar -Başbakan Erbakanın ilk yurtdışı seyahatlerini Müslüman ülkelere yapması, Başbakanlık Konutunda din adamlarına iftar yemeği verilmesi, Kudüs Gecesi, bazı Refah Partili milletvekillerinin ya da başbakanın söylemleri- hem askeri hem toplumun bir kesimini kaygılandırdı. Sincanda yürüyen tanklar, rejimi vesayet altında tutan anlayışın demokrasiye ince ayarıydı. Genelkurmay, irtica tehlikesini, PKK gibi öncelikli tehdit olarak değerlendirdi ve Refahyolu hedef alan brifingler düzenledi.

Gazeteler Bu defa işi silahsız kuvvetler halletsin, Ordudan son ihtar, Gerekirse silah bile kullanırız manşetleriyle çıktı. MİTin altyapısını hazırladığı 28 Şubat 1997 tarihli MGK toplantısı, hükümet için sonun başlangıcı oldu. 28 Şubat kararlarının takibi amacıyla, Genelkurmay bünyesinde Batı Çalışma Grubu kuruldu. Herkes fişlendi; eylem planları devreye girdi. Başbakan Necmettin Erbakan 28 Şubat kararlarına imza attıktan 3 ay sonra istifa etmek zorunda kaldı. Refahyol hükümeti devrildi.

Usta gazeteci Nazlı Ilıcak, Amacım, 28 Şubat sürecinde yaşananlar hakkında bilgi vermenin yanı sıra, medyanın tavrını da gözler önüne sermek. Bu kitap, genç nesiller ders alsın, demokrasilerde er geç halkın iradesinin galebe çaldığını görsün diye yazıldı diyor.

Demokrasiye İnce Ayar, 28 Şubat sürecini öncesi ve sonrasıyla ele alıyor. Özellikle süreçte medyanın rolü üzerinde duruyor. Dönemin gazete manşetleriyle de zenginleşen kitap, arşiv çalışması niteliği de taşıyor.

Yazar Hakkında
Liseyi Fransız Kız Lisesinde (Notre Dame de Sion), üniversiteyi Lozan Üniversitesi Siyaset Bilimi Fakültesinde tamamladı.
Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyeliği, Basın Konseyi Yüksek Kurulu üyeliği yaptı. Basın Şeref Kartı sahibi olan Ilıcak, demokrasiye katkılarından dolayı Gazeteciler Cemiyeti Basın Özgürlüğü Ödülünü aldı. Halen CNN Türkte Dört Bir Taraf programını yapıyor. Günlük yazılarına Sabah gazetesinde devam ediyor.

Emeği Geçenler

Yazar   : Nazlı Ilıcak

Satış

23.15
Liste Fiyatı : 23.15
Kazancınız : 0.00
 Favorilere Ekle
Ürün Tükendi.