Detaylar

Kategori Şiir Üzerine
Yayıncı Kapı Yayınları
Liste Fiyatı 36.00
Format Kitap
Barkod 9786055147303
Yayın Tarihi 2016-01-00
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 3.Baskı
Sayfa Sayısı 606
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 195

Türk Şiiri Modernizm Şiir

Türk şiiri dünyanın en önemli şiir birikimlerinden biri. Gene başlı başına bir serüven olan Türk modernleşmesi büyük ölçüde şiirle başlamıştır denebilir. Toplumsal her büyük dönüşümde şiirin öncülüğü, yol açıcılığı var. Modern şiirle modernleşme serüvenimiz iç içe geçmiş, kesişmiş, ortaklıklar üretmiş durumda. Böylece bu kitap sadece şiirin modernleşme serüvenine değil Türkiye'nin modernleşme macerasına da ışık tutuyor.
Bu kitapta yer alan bölümler ve yazılar modern şiirin 1930'lardan sonraki büyük hamlelerini zihinsel bir fon üstünde ele alıyor. Nazım Hikmet şiirini, Birinci ve İkinci Yeni Şiiri, daha sonraki hamleleri hazırlayan, etkileyen toplumsal ve felsefi arka planı şiirin doğrudan kendisini irdeleyerek çözümlemeye çalışıyor. Büyük hamlelerin büyük ustaları bu değerlendirmede yerlerini alıyor. Sadece dönemler, akımlar değil şairler de aynı yöntemle irdeleniyor.
Kitap şiirin genel sorunsallarına da değiniyor. Kurucu temel konuların irdelendiği, kuramsal olguların ele alındığı bölüm, şiiri gündelik hayatımıza yaklaştırıyor. Değişen sayısız koşulun şiiri hayatımızdan çekip çıkardığını düşündüğümüz bir dönemde Türk Şiiri, Modernizm, Şiir bu konulara ayrıca farklı cephelerden bakması nedeniyle de ilginç.
Çünkü şiir de Türk şiiri de ilginç. Hem de çok...

Emeği Geçenler

Yazar   : Hasan Bülent Kahraman

Satış

36.00
Liste Fiyatı : 36.00
Kazancınız : 0.00
 Favorilere Ekle
Ürün Tükendi.