Detaylar

Kategori Genel
Yayıncı Everest Yayınları
Liste Fiyatı 48.00
Barkod-ISBN 1604201880808
Yayın Tarihi 0000-00-00
Orjinal Adı HAFTANIN FIRSATI - KIRLANGIÇ ÇIĞLIĞI + DARBELİ KALEMLER - 2 KİTAP BİR ARADA

HAFTANIN FIRSATI - KIRLANGIÇ ÇIĞLIĞI + DARBELİ KALEMLER - 2 KİTAP BİR ARADA

9786051852478 - Kırlangıç Çığlığı - Ahmet Ümit - 400 Sayfa - Etiket Fiyatı - 25 TL
9786055278090 - Darbeli Kalemler - Mine Sögüt - 336 Sayfa - Etiket Fiyatı - 23 TL

Kırlangıç Çığlığı
Ahmet Ümit

Acıyı gördüm. Gözlerinin ortasında bir çiçek gibi büyüyen irisin önce ağır ağır büzülmesini, ardından çığlık gibi ansızın patlamasını gördüm. Titreyen dudaklar, bal mumuna dönüşen yüzleri, çöken yanakları, irileşen elmacık kemiklerini, birer mağara gibi derinleşen göz çukurlarını, kurumuş ağızların içinde pelteleşen dilleri gördüm.

Anladım ki benliğimizin farkına vardığımız an, acının pençesinde kıvrandığımız andır.

Çığlık değil, ürperiş değil, evet, nereden geldiğini bilmediğim o vahşi iniltiyi kalbimin derinliklerinde duydum. Soluksuz kaldım, boğazım kupkuru, alnım ateşler içinde, tuhaf bir hülyaya kapılmışım gibi sürüklendim o dipsiz boşlukta. Hayatın en karanlık sırrıyla yüzleştim.

Karanlığın her aşamasından geçtim, akan kanın sesini duydum, ölümün serinliğini damarlarımda hissettim.

Geçmişin kamburunu çoktan söküp attım sırtımdan.

İnsanın insanı öldürdüğü o ilk ânı gördüm, katilin zafer haykırışını, kurbanın korku çığlığını işittim.

Her an uyanmaya hazır o muhteşem dürtüyü bastırmak, insanlığın en masum haline, en saf doğasına dönmemek için yıllarca ihanet ettim kendime. Kendimle birlikte bütün dünyayı da kandırdım. Neredeyse başaracaktım ama bırakmadılar, benim adıma onlar öldürmeye başladılar.

İşte bu yüzden geri döndüm...
Darbeli Kalemler; 27 Mayıs-12 Mart -12 Eylül Askeri Müdahalelerin İlk Haftasında Yazılan Köşe Yazılarından Seçmeler
Mine Söğüt

Bu kitap, Türkiyenin yakın tarihini derinden etkileyen ve biçimlendiren 27 Mayıs, 12 Mart ve 12 Eylül Askeri müdahalelerinin hemen ardından yazılan köşe yazıları arasından yapılmış bir seçmeden oluşuyor. O dönemlerin günlük gazetelerinde ilk hafta içinde yayımlanmış yaklaşık 300e yakın yazının içinden bu kitapta kullanılacak olanları seçerken, öncelikle içeriklerindeki ideolojik bakışların dengesini göz önünde tuttum ve gündemin sıra dışı atmosferini daha açık yansıttığını düşündüğüm yazılara öncelik verdim.
Türkiyenin yakın tarihinde ordu-siyaset ilişkisi de darbeler ve muhtıralarla sık sık kesintiye uğrayan demokrasinin aldığı yaralar da farklı açılardan değerlendirilip hesaplaşmalara malzeme oldu. Bu süreçte bazen geçmişe uzaktan bakmanın avantajlarını kullandık, bazen de geçmişe yabancılaştık.

İşte bu yüzden, derlediğim köşe yazıları üzerinde etraflı bir yorum kaleme almayı özellikle doğru bulmadım. Okura, 1960 sonrası yazılanlarla, 1971 ve 1980 sonrası yazılan yazıları yan yana koymayı ve ortaya çıkacak olan resme, uzaktan değil, yakından hatta içine girerek bakmayı öneriyorum. Bunun, bugünkü gündeme egemen olan ordu ve rejim tartışmalarını ve basının olaya yaklaşımını değerlendirmede geniş bir perspektif sunacağını düşünüyorum. Her ne kadar darbelerin gölgesinde yazılmış olsalar da, müdahalelerin ilk haftasında sıcağı sıcağına kaleme alınan bu yazıların anlattığı bir öykü ve ardı ardına okunduklarında açtıkları ve kapattıkları kapılar var. Bizlerin de sanırım güdümlü yorumları aradan ayıklayıp, tarihe kendi sağduyumuzla bakmaya ihtiyacımız var.

Emeği Geçenler

Yazar   : Ahmet Ümit
Yazar   : Mine Söğüt

Satış

48.00
Liste Fiyatı : 48.00
Kazancınız : 0.00
Miktar :  
Adet
Stokta var

Aynı Gün Kargo   
Temin Süresi: 1 Gün
Ürün Satışta. %0 indirim