Detaylar

Kategori Tarihi Kişilikler
Yayıncı Nokta Kitap (Kampanya)
Liste Fiyatı 34.00
Format Kitap
Barkod 9789944174329
Yayın Tarihi 2000-01-01
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 208
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 210

Mahir Çayan'nın Hayatı ve Fikirleri; Bir Devrimcinin Portresi

Mahir Çayan, Türkiye devrim tarihinin en radikal teorisyen ve eylemcilerinden birisidir. 1960´lı yıllarda, henüz üniversiteye yeni başladığı yıllarda atıldığı mücadelesi, 26 yaşındayken Tokat´a bağlı Kızıldere köyünde uğradığı jandarma baskınıyla sona ermiştir. Kısa süren hayatı, onun Türkiye tarihi içerisinde yadsınamaz bir yer edinmesine engel değildi; zira Çayan ölümüne dek oluşturduğu devrimci teorileriyle ve ortaya koyduğu devrimci pratikle, milyonlarca yoksulun ve emekçinin hayatında silinmez bir iz bırakmayı başarmıştı.
Bugün onlarca legal-illegal parti, örgüt ya da politik çevre onun tezlerini doğrudan ya da yorumlayarak kendisine mal etmekte, onun mirasına sahip çıkmaktadır.
Ülke iktidarlarının gözünde başıbozuk ve tehlikeli bir terörist olan Çayan´ı bu kadar sevilen bir ´doğal önder´ konumuna getiren şey nedir? İhtimal ki bu sorunun yanıtı, Çayan´ı yazılarında yoğun biçimde ortaya koyduğu başka bir dünyaya duyduğu sarılmaz inanç ve tutkusudur. Kendisini toplumun en alt kesimiyle özdeşleştirmeyi başarmış bir önderdir Çayan. Açlığı, yoksulluğu ve baskıyı tavizsiz bir kararlılıkla mahkum etmiş, güzel günler görmenin hayalini milyonlarca ezilenin meselesi haline getirmeyi başarmıştır. Devrimci anlayışı, hayatının sonlarına doğru onu kaçınılmaz biçimde silahlı çatışmalara sürüklese de Çayan özgürce ve insanca yaşama kavgasının, yaşam sevincinin en önde giden neferlerinden birisi olmuştur.
Bu eser, Mahir Çayan´ı derinlemesine bir teorik incelemeyi ya da hayatını bir destan havasında vermeyi amaçlamıyor. Kitabın asıl hedefi Çayan´ı devrimci teorilerine götüren yol üzerinde hangi etkenlerin olduğunu tespit ederek bu etkenleri kısaca ortaya koymak. Sadece Türkiye değil, Dünya devrim tarihinde esaslı bir yere sahip olan Çayan´ı en insani ve yalın haliyle okumak isteyenlere

Emeği Geçenler

Yazar   : Tarkan Tufan

Satış

34.00
Liste Fiyatı : 34.00
Kazancınız : 0.00
Miktar :  
Adet

Stokta var

Aynı Gün Kargo   
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %0 indirim