Detaylar

Kategori Tarih - Diğer
Yayıncı Artemis Yayınları (Promosyon)
Liste Fiyatı 15.00
Format Kitap
Barkod-ISBN 9786051420523
Yayın Tarihi 2012-09-03
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 252
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 215

Karakozak Operasyonu

SAVAŞLAR BAŞLAMADAN KAZANILIR.
Arap Baharı isyanları sonrasında kendi halkına karşı silah kullanan Suriyeye savaş açmak üzere olan NATO, Türkiye tarafından durdurulmuştu. Savaş ilan edilmeden önce Türkler çok önemli bir operasyon gerçekleştirmek zorundaydı. Neydi bu gizli operasyon?..
Osmanlı İmparatorluğunun kurucusu Osman Gazinin dedesi Süleyman Şahın mezarı, Suriyede, Türkiye sınırının 30 kilometre güneyinde, bugün Karakozak denilen mevkide yer alıyordu. Suriye,
I. Dünya Savaşı sonrasında, bu türbenin de bulunduğu küçük bir alanı manevi değeri nedeniyle Türkiyeye devretmişti. Türk askeri tarafından korunan, gönderine Türk bayrağı çekilen bu türbe ve karakol, aynı zamanda Türkiyenin, kendi sınırları dışındaki tek toprağıydı.
Türkiye ve müttefikleri Suriyeye savaş açtığında, herkes savaşın ilk mermisinin Karakozak Karakoluna atılacağını biliyordu. Suriye, olası bir savaş ihtimaline karşı tanklarını karakolun etrafında teyakkuzda bekletiyordu. Türkiye ise bu tankları devre dışı bırakmak ve ülke dışında sahip olduğu tek toprağı korumak için on bir kişilik seçkin bir ekibi görevlendirmişti.
NATO, Suriyeye savaş açtığını 48 saat içinde açıklayacaktı. Harekata başlamak üzere paraşütleriyle uçağa yerleşen ekibin komutanı Albay Erkanı Başbakan bizzat aramıştı.
Karakolu korumaya almak için 48 saatiniz var Albay! Ne gerekiyorsa yapın!
Deneyimli komando birliği daha önce hiç bu kadar zor bir görev üstlenmemişti.

Emeği Geçenler

Yazar   : Cem Şancı

Satış

15.00
Liste Fiyatı : 15.00
Kazancınız : 0.00
Miktar :  
Adet
Temin Süresi: 2 Gün
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %0 indirim